top of page
 • Instagram
 • Twitter
 • Facebook
 • Youtube
 • LinkedIn
 • 99-994910_mail-png
1-min.jpg

BİYOGRAFİ

Umut Kuzey

Adana doğumlu olan Umut Kuzey, 1994 yılında İstanbul’da üniversite eğitimi sırasında yaptığı bestelerle müzik dünyasına ilk adımını attı. 1998 yılında Adana’ya dönen Umut Kuzey, yerel bir televizyonda gençlerin sorunlarını ele alan bir müzik programı hazırlayıp sundu. Çocuklara ve gençlere destek olmayı hayat felsefesi haline getiren Umut Kuzey, Adana Sokak Çocukları Derneği’nin tüm faaliyetlerinde gönüllü olarak yer alırken, sokak çocuklarından kurduğu koro ile etkinlikler düzenledi. Adana’daki tüm lise ve üniversiteleri kapsayan 15 konserlik bir yardım kampanyası da gerçekleştirirken, 3 şarkılık bir albüm hazırladı ve tüm geliri sokak çocuklarına bağışladı.

Umut Kuzey, 2002’de Ulus Müzik’ten çıkardığı “Çıkageldi Aşk” adlı albümüyle profesyonel müzik yaşamına geçiş yaptı. Albüm sonrası çeşitli mekanlarda konserler veren Umut Kuzey, 2006 yılında ikinci albümü “Duvardaki Resimler ”i çıkardı.

2006 yılında Kral TV’de, 2008 yılında Number One TV’de, 2009 yılında da Cine5’te “KonuşaRock” programını hazırlayıp sunan Umut Kuzey, programlarına Türk Rock Müziği’nin önde gelen isimlerini ağırlarken, aynı zamanda Türkiye’nin dört bir yanından amatör müzisyenleri de programına konuk ederek seslerini duyurma imkanı sundu.2006 yılında Arpej Yapım şirketini kuran Umut Kuzey, 2009 yılında üçüncü albümü “Al Beni” yi piyasaya sürdü. 

Umut Kuzey, 2014 yılında Milyon Yapım Organizasyon şirketini kurarak festival ve organizasyon dünyasına adımını attı. 2014 yılında Zeytinli Rock Festivali’ni düzenleyen Umut Kuzey, her yıl Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirdiği festivallerle toprak altında kalan festival kültürünü yeniden hayata döndürdü ve milyonlarca müzikseveri yüzlerce sanatçıyla bir araya getirdi. Kuşadası Gençlik Festivali, Samsun Gençlik Festivali, Çukurova Rock Festivali, Eskifest, Milyonfest Mersin gibi birçok festivalini marka haline getirdi. Festivaller sırasında konserlerine ve bestelerine de devam eden Umut Kuzey, dördüncü albümü “Sorma” yı 2012 yılında piyasaya sürdü. Umut Kuzey, 2014 yılında Kurtalan Ekspres ile düet yaptığı “Gibi Gibi”, Ömür Gedik ile düet yaptığı “Dokun Bana” teklilerini çıkardı.2016 yılında Türkiye’nin en başarılı müzik projelerinden birisine imzasını atan Umut Kuzey, Harun Kolçak’ın “Çeyrek Asır” albümünü Arpej Müzik’ten çıkardı ve albümde yer alan “Müptelayım Sana” şarkısında Harun Kolçak ile düet yaptı. Bu albüm, Altın Kelebek Ödüllerinde “Yılın Projesi” ödülüne layık görülürken, aynı zamanda yılın en çok satan albümü oldu. 

Umut Kuzey, aynı yıl Metin Türkcan’ın Arpej Yapım’dan çıkan “Vakti Geldi” adlı albümündeki “Çok Mu Zor” şarkısını seslendirdi.

2017 yılında Türkiye’nin müzik ve eğlence kanalı Milyon TV’yi kuran Umut Kuzey, 2020 yılında da Türkiye’nin ilk online biletli etkinlik platformu Sosyo’ yu hayata geçirerek müzik camiasına önemli katkılar sundu. 

2022 yılında Umut Kuzey, uzun bir aranın ardından “Tek Başımıza” isimli albümünü çıkardı. 10 şarkının yer aldığı albümde Umut Kuzey’e İskender Paydaş, Tarkan Gözübüyük, Metin Türkcan, Gültekin Kaçar gibi önemli müzisyenler eşlik etti. Albümde Umut Kuzey’in yeni şarkılarının yanı sıra Sezen Aksu’dan “Gidiyorum”, Üç Hürel’den “Bir Sevmek Bin Defa Ölmek Demekmiş” gibi sevilen hitlerin coverları da yer aldı.

Sosyal sorumluluk projelerine de önem veren Umut Kuzey, pandemi döneminde gelir elde edemeyen müzisyenler için “Her Ev Bir Sahne” projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında Türkiye’nin dört bir yanından 240 müzisyen, Sosyo’da 10 gün boyunca 24 saat kesintisiz online canlı konserler verdi ve elde edilen tüm gelir müzisyenlere eşit olarak paylaştırıldı. Umut Kuzey, konser mekanları Milyon Performance Hall Ankara, Milyon Performance Hall İstanbul, Milyon Performance Hall Eskişehir, Milyon Performance Hall Bursa‘yı açarak, yerli ve yabancı ünlü sanatçıları hayranlarıyla buluşturuyor. Umut Kuzey’in ayrıca İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Bursa’da Sosyo Pub, İstanbul’da Milyon Beach Kilyos, Mersin’de Milyon Beach Erdemli, Balıkesir’de Milyon Beach Burhaniye işletmeleri de bulunmaktadır.

Umut Kuzey son olarak yeni projesi Türkiye’nin ilk müzik ve eğlence token’ı Milyon Token’ı hayata geçirdi. Milyon Token, “festivallere ücretsiz giriş”, “sanatçılarla tanışma imkanı”, “Milyon Beach’lere ücretsiz giriş”, “sanatçılarla hatıra kaydı” gibi yatırımcılarına çeşitli ayrıcalıklar sunuyor.

 • Instagram
 • Twitter
 • Facebook
 • Youtube
 • LinkedIn
 • 99-994910_mail-png

© 2022 by ARPEJ YAPIM.

bottom of page